Anemia może wynikać z niewłaściwej diety.

lekarze specjaliści > Anemia > Anemia może wynikać z niewłaściwej diety.

Specjaliści Radzą

Anemia może wynikać z niewłaściwej diety.

Anemia czyli niedokrwistość jest chorobą, o wielu postaciach. Walka z anemią zależy zatem od określenia jej rodzaju i zdiagnozowania o ile jest to możliwe przyczyn powstawania.
Zmiany w odżywianiu to najłatwiejszy, najzdrowszy i najbardziej trwały sposób zwalczenia anemii związanej z niedoborami pokarmowymi. Powinno się spożywać: produkty zbożowe, ryż, ziemniaki, marchew, pomidory, chude czerwone mięso, wątrobę, drób, suszone owoce, migdały i mięczaki. Badania wykazały że nasz organizm łatwiej wchłania żelazo z produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak wchłaniamy tylko 10% żelaza zawartego w spożywanych przez nas posiłkach dlatego oprócz produktów zawierających żelazo należy spożywać produkty ułatwiające jego wchłanianie.
Wchłanianie żelaza wspomaga witamina C i miedź. Posiłki popijać trzeba sokiem z owoców cytrusowych, aronii, pomidorów, buraków i zadbać o preparaty witaminowe zawierające miedź.
Wchłanianie żelaza utrudniają kofeina, napoje gazowane, czarna herbata i preparaty wapnia.
Przy niedoborach kwasu foliowego należy wprowadzić dietę opartą o cytrusy, grzyby, zielone warzywa, wątrobę, jajka, mleko, kiełki pszenicy. Doskonałym źródłem folanów jest dynia. Prawidłowa dieta pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Do jego niedoborów dochodzi w przypadku problemów z przyswajaniem tego związku przez organizm. Dotyczy to głównie kobiet w ciąży oraz osób osłabionych różnorodnymi chorobami.
W walce z anemią ważne jest:
- prawidłowe odżywianie
- dieta bogata w żelazo, kwas foliowy i witaminę B12 oraz jej pochodne
- unikanie alkoholu i kofeiny
- picie soków cytrusowych
- regularne przyjmowanie preparatów witaminowych

Uwaga: przyjmowanie preparatów zawierających żelazo wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ jego przedawkowanie jest szkodliwe dla organizmu. Przedawkowanie objawia się wymiotami, krwawą biegunką, podwyższeniem temperatury, żółtaczką, śpiączką, lub drgawkami. Objawy te mogą być groźne dla życia - zwłaszcza u dzieci i osób starszych.

Zobacz więcej >>


 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl